تاریخ : پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲ 13 ذو القعدة 1444 Thursday, 1 June , 2023

کودتای انگلیسی در قفقاز و تشکیل حکومت آذربایجان توسط کمالیون

  • ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۵
کودتای انگلیسی در قفقاز و تشکیل حکومت آذربایجان توسط کمالیون
در ۲مرداد ۱۲۹۷ به تحریک انگلیسی ها کودتایی بر علیه حکومت بلشویکی مستقر در باکو واقع شد. روسای بلشویک به طرف هشترخان فرار کردند و یک حکومت به نام هیئت مدیره بحر خزر در بادکوبه تشکیل شد.

این حکومت از انگلیس ها کمک خواست لذا در ۲۱ مرداد۱۲۹۷ یک دسته کوچک از قشون انگلیسی به فرماندهی ژنرال دنسترویل وارد باکو شد. این قشون ظاهرا بنا به تقاضای ارامنه و به کمک آنها دعوت شده بودند ولی در باطن مقصود انگلیسها تحت الحمایه نمودن آذربایجان و سایر جماهیر قفقاز و استفاده از منابع نفتی و راههای تجارتی قفقاز بود.

کمالیون عثمانی از طرف دیگر بر علیه ارامنه و به کمک مسلمانان و در باطن برای بیرون کردن انگلیس ها از راه ایران قفقاز را اشغال و به طرف بادکوبه حرکت کردند. در ۲۱ شهریور ۱۲۹۷ ژنرال انگلیسی که مدتی حکومت دست نشانده آذربایجان را به عنوان این که کمک خواهد رسید سرگرم داشته بود در اثر حمله سخت قوای ترک‌های عثمانی (کمالیون) بدون پایداری به وضع غریبی از دست ملیون آذربایجانی فرار کرد.

ترکهای عثمانی بادکوبه را اشغال و با ارامنه تصفیه حساب کردند. یک دولت آذربایجان قفقاز تحت حمایت ترکیه تشکیل شد. این دولت در ۱۲۹۷ خود را بعنوان یک کشور مستقل بدنیا معرفی کرد و در ۲۲ آذر ۱۲۹۷ پارلمان خود را افتتاح کرد که از ۱۲۰ وکیل تشکیل می شد و در ۱۱ فروردین ۱۲۹۸ اسماعیل خان زیادخان‌اف به نمایندگی وارد طهران شد و سفارت خانه احداث کرد. جماهیر ارمنستان و گرجستان نیز نمایندگانی به طهران اعزام و سفارت خانه باز کردند.

👈🏻 منبع: رقابت روسیه و انگلیس در ایران / منشور گرکانی

🌐تهیه شده در تحریریه ایراس

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=4230

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه